„W poszukiwaniu straconego czasu” to jedna z najlepszych (zawodowo) rzeczy, którą zrobiłam w 2015 roku. To cykl ośmiu artykułów o odnalezieniu chociaż części „(s)traconego” czasu.
Cykl „W poszukiwaniu straconego czasu” ukazywał się w magazynie „Kreatorka Uskrzydla” przez cały 2015 rok i wzbudził duże zainteresowanie oraz przychylne opinie Czytelniczek magazynu.
Każdy numer magazynu zawierał oddzielną część cyklu, która prowadziła przez zawiłości teoretyczne do narzędzi i praktycznych wskazówek. Tak naprawdę, wszystko kręci się nie tyle wokół zarządzania czasem, o którym tak wiele można znaleźć w literaturze i sieci, a wokół odpoczywania. Nauka odpoczywania jest w dzisiejszych czasach równie ważna jak umiejętności organizacji swojej pracy i zarządzania czasem, o ile w ogóle nie ważniejsza.
Dlaczego to zrobiłam?
W dobie tak szybkiego tempa życia, doraźnych rozwiązań, które niwelują skutki ale nie rozwiązują przyczyn, w dobie smogu, chorób cywilizacyjnych i kryzysów gospodarczych, nieznanego bliżej wieku emerytalnego, zmieniających się technologii i postępu techniki zabijającego tradycyjne zawody, umiejętność odpoczywania i regenerowania sił jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinni mieć nie tylko top menedżerowie, ale specjaliści, kurierzy, matki zajmujące się zawodowo domem, pracownicy usług socjalnych i społecznych czy pracownicy zakładów usługowych lub produkcyjnych.
Każdego dnia życie daje nam mnóstwo opcji, z których powinniśmy wybierać te najbardziej wartościowe, korelujące z naszymi celami, rolami społecznymi i zawodowymi, priorytetami, relacjami, na których nam zależy. Ale konsumpcjonizm, z którym codziennie się zmagamy, życie coraz szybciej i mocniej sprawiają, że nie jesteśmy w stanie racjonalnie wybierać. Ilość opcji, informacji, mediów, postów, tweetów itd., która od pierwszych porannych minut atakuje nasze ciało i umysł powoduje, że trudno nam z czegoś zrezygnować, chcemy wszystko wybrać, we wszystkim wziąć udział. Boimy się, że jak na moment odłączymy się od tweetera, wiadomości, wyciszymy komórkę – umknie nam coś ważnego, coś istotnego nas ominie. A istotne jest przecież wszystko – w szczególności, gdy jest atrakcyjnie marketingowo podane i wydaje nam się niepowtarzalną okazją. Coraz rzadziej robimy coś z przesłaniem „chcę” a coraz częściej „muszę”. Dostępność opcji sprawia, że mamy wrażenie, że dla naszego dobra (rozwoju, kariery, sukcesu, pieniędzy) powinniśmy (czytaj musimy) zaliczyć jak najwięcej, bywać wszędzie, brać udział we wszystkich akcjach, wyzwaniach, spotkaniach, eventach. Musimy tam być, żeby ….. no własnie …. a gdyby zrezygnować trochę z tego żeby i postawić na chcę tam być, aby ….
Ten cykl artykułów powstał z myślą o dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tzw. Zarządzania czasem / sobą w czasie. Nazwałam go „W poszukiwaniu straconego czasu” dlatego, że chciałabym pokazać Wam cały cykl odnajdywania tego czasu i organizowania się aby zwiększyć swoją wydajność, produktywność w wykonywaniu zadań czy osiąganiu celów oraz „mieć czas” na swoje potrzeby (czyli na to, czego chcę).
Przyszła pora
…by podzielić się z Wami cyklem artykułów, które miałam zaszczyt i przyjemność napisać dla magazynu Kreatorka Uskrzydla. Jednocześnie gorąco polecam cały Magazyn i artykuły, które pozwalają kształtować i świadomie projektować swoje życie. Poniżej znajdziecie linki do każdego numeru magazynu „Kreatorka Uskrzydla”, w którym ukazały się kolejne części artykułu.
Miłej lektury
Część 1 link
Część 2 link
Część 3 link
Część 4 link
Część 5 link
Część 6 link
Część 7 link
Część 8 link