Start up – poważna alternatywa dla poważnych pomysłów

kaboompics.com_Acer Chromebook on the white deskPlatformy startowe (start up) to szansa na realizację Twojego pomysłu na biznes. Finansowanie z Funduszy Europejskich. Wsparcie Mentorów. Aktywny udział w społeczności start-up ‚owej – tak właśnie głosi napis na stronie głównej tego programu. Czym są w praktyce platformy?

Start – up to nie założenie działalności

Zwykle o start – up ’ach mówi się w kontekście firm założonych z dofinansowaniem. Nie jest to jednak prawdą. W poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 te pojęcia były często używane wymiennie, więc powstał i utrwalił się taki właśnie stereotyp. Nic bardziej mylnego – dofinansowanie na założenia własnej działalności to jedno, a powstawanie firm w konwencji start-up ’ów to zupełnie inna sprawa. Przede wszystkim dlatego, że firmy start – up nie mogą być prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czym jest więc start – up?

Jest to młode, wchodzące na rynek przedsiębiorstwo, zwykle w fazie poszukiwań rynków zbytu i grup docelowych nabywców, ze względu na bardzo innowacyjne produkty lub usługi, głównie w branży nowych technologii. Przedsiębiorstwa te cechują się bardzo dużą niepewnością, a ich wchodzenie na rynek obarczone jest bardzo dużym ryzykiem. Często też potrzebny jest spory kapitał, który pozwala na wprowadzenie technologii (produktu lub usługi) na rynek docelowy.

Poszukiwania

Start – up ’y to przedsiębiorstwa, które poszukują z jednej strony modelu biznesowego, a z drugiej kanałów dystrybucji, strategii marketingowych czy źródeł finansowania. Ze względu na to, że są zakładane przez młode, często niedoświadczone osoby, potrzebują również wsparcia mentorów czy usług wspierających: księgowych, prawnych, z zakresu ochrony patentowej. Jako przedsiębiorstwa wchodzące na rynek, który na dzień dobry funduje wysokie bariery wejścia, z niepewnym produktem (najczęściej dopiero w fazie pomysłu, inkubacji) potrzebują środków na badania podstawowe, przemysłowe lub prace rozwojowe, przy jednoczesnych zerowych jeszcze przychodach ze sprzedaży. Platforma ogranicza koszty, przede wszystkim administracyjne, poprzez zapewnienie właśnie tych usług podstawowych i wspierających np. w formie szkoleń, warsztatów, doradztwa. Młode przedsiębiorstwa, wchodzące na rynek, nie zarabiają jeszcze na sprzedaży swoich produktów czy usług. Dlatego nie powinny ponosić kosztów. Pozyskiwanie środków na te podstawowe wydatki spala często energię i blokuje rozwój skrzydeł.

Koszty

Prowadzenie firmy to koszty – niezależnie od formy prawnej. A wprowadzenie innowacji na rynek to kolejne pieniądze, które trzeba wydać. Młodzi ludzie nie mają ich najczęściej i dlatego potrzebują wsparcia. Dobre pomysły mogą więc liczyć na dofinansowanie. A pokrycie wkładu własnego dla dobrego pomysłu to tylko kwestia czasu poświęconego na przygotowanie dobrego pitchingu dla potencjalnych inwestorów czy aniołów biznesu.

Platformy

W Polsce Wschodniej istnieje specjalny program unijny, który wspiera tego typu inwestycje – operator platformy (wspierany przez instytucje venture capital, instytucje otoczenia rynku, jednostki badawcze, firmy doradcze itp.) bierze pod skrzydła młodego przedsiębiorcę (najczęściej limit wiekowy to 35 lat), wspiera go w poszukiwaniach modelu biznesowego, oferuje dostęp do bezpłatnych usług doradczych, szkoleń. Jednocześnie finansuje badania czy prace nad innowacyjnym produktem, a potem, w kolejnej fazie zapewnia (w większości przypadków) finansowanie wdrożenia i pierwszej sprzedaży.

Łatwa kasa?

Nie jest to tak łatwa kasa jak na rozpoczęcie działalności. Nie są to również porównywalne pieniądze i nie można zamknąć firmy po roku. To finansowanie dojrzałych innowacyjnych pomysłów, obarczonych bardzo dużym ryzykiem powodzenia, ale jednak z jakiegoś powodu rokujących. I przede wszystkim skalowalnych, czyli takich, które w krótkim czasie przyniosą szybki zysk, dadzą się powielić, osiągną efekt skali.

Jak to działa?

Kryteria wyboru pomysłów to potencjał rynkowy oraz możliwość przekształcenia pomysłów w rentowne produkty. Selekcji zgłoszonych pomysłów dokonują eksperci z różnych dziedzin społeczno – gospodarczych. Dla każdego wybranego projektu jest opracowywany indywidualny, trwający maksymalnie 10 miesięcy program inkubacji, którego celem jest ostateczne przygotowanie zweryfikowanego rynkowo, rentownego i skalowalnego modelu biznesowego. Po zakończeniu programu inkubacji firmy mają szansę otrzymania bezzwrotnej dotacji na wejście na rynek.

Zachęcam Was do zapoznania się z ideą platform start – up ’owych – to naprawdę ogromna szansa na rozwinięcie innowacyjnych pomysłów na miarę polskiej Doliny Krzemowej.

Kaśka

 

Tekst pierwotny powstał dla portalu: kreatorkajutra.pl

Dodaj komentarz