Biznes plan, czyli plan na biznes

biznes planBiznes plan – to dziwny dokument, o którym na pewno nie raz słyszałaś. Może nawet już udało Ci się stworzyć jakiś plan na biznes. No bo w końcu biznes zaczyna się od zaplanowanych marzeń, prawda?

W sieci można znaleźć setki jak nie setki tysięcy wzorów biznesplanów. Jeśli kiedykolwiek starałaś się o dotację na rozpoczęcie działalności albo jakiekolwiek inne środki finansowe mające wesprzeć rozwój Twojej firmy to na pewno musiałaś taki dokument wypełnić. A może miałaś do czynienia z tym dokumentem na studiach?

Bardzo często, spotykając osoby, które zaczynają biznes, czyli zamieniają marzenia w plan, dziwią się, dlaczego pytam ich o różne rzeczy, np.:

  • Kto będzie Twoim klientem?
  • Jaki jest profil Twojego docelowego klienta?
  • Jaką masz konkurencję?
  • Jaką formę promocji wybierasz?
  • Ile kosztuje wyprodukowanie Twojego produktu? Na ile wyceniasz wartość czasu, który poświęcasz na świadczenie swojej usługi?
  • Ile musisz sprzedać swoich usług lub produktu, aby zarobić minimum, czyli pokryć koszty bezpośrednie, koszty stałe i koszty zmienne?
  • Ile pieniędzy potrzebujesz na start?

Wiem z doświadczenia, że każdy zaczynając swój biznes, ma „flow na sukces” i niekiedy (ok, często) na fali tego odlotu nie potrafi racjonalnie myśleć i oceniać realnych szans i zagrożeń. Często pierwsze dni z nowym pomysłem na biznes są jak stan zakochania – nie jesz, nie śpisz, jesteś rozkojarzona i generalnie, nie wiesz co się dzieje wokół, bo Twój mózg zaprogramowany na sukces, śmiga w rzeczywistości na latającym dywanie swoich wizji. Czasem trudno ze sobą wytrzymać.

Uważam, że taki dokument jak biznes plan powinien poczynić każdy. Nie tylko przed założeniem firmy. Ale też profilaktycznie raz na jakiś czas, strategicznie planując rozwój firmy. Biznes plan można też stworzyć dla nowych pomysłów produktów czy usług. Dlaczego? Bo takie wypełnienie tabelek strukturyzuje pomysły, urealnia wizje, panuje nad marzeniami. Przypomina o sprawach, które trzeba zaplanować, uwzględnić, oszacować, przewidzieć.

Zrób to sama, nie potrzebujesz wcale doradców, zespołu (chyba, że Twój biznes to praca zespołowa, spółdzielnia, spółka czy coś w tym rodzaju). Ale jestem pewna, że jesteś gotowa, aby zrobić to samodzielnie – w końcu jesteś w fazie flow, więc lecisz z tym.

Możesz wykorzystać moje tabelki —> biznesplan

 

Kaśka

Dodaj komentarz