Filary czasu – relacje

young-man-walking-in-conrete-underground-walkway-picjumbo-comFILAR NR 6 – dbaj o dobre relacje z innymi, czyli ludzie wokół ciebie

Poprawne i efektywne związki i stosunki ze współpracownikami to również element harmonii wewnętrznej. Zastanów się, co możesz poprawić. Czy gdybyś zmieniła w jakikolwiek sposób nastawienie do partnera, szefa, mamy, koleżanki z pracy – poczułabyś się lepiej? W relacjach z innymi bardzo często problemem nie jest to, jacy „oni” są, ale to jakie, my mamy do „nich” podejście. A może spróbuj przekonać samą siebie, że ta wredna Anka z działu obok wcale nie jest złośliwa, tylko posiada specyficzne poczucie humoru? Jeśli nie – może poszukasz sposobu, aby dać jej przykład, jak prawidłowo postępować? Zaproś ją do pomocy, do wspólnego zadania, poznaj bliżej. Złośliwością niczego nie załatwisz. Ukierunkuj się na rozwiązanie problemu, a nie walkę. Podtrzymuj dobre relacje z ludźmi, z którymi przebywasz. Jak to zrobić? Oto moje sekrety, którymi chcę się z Tobą podzielić:

Wyjaśniaj nieporozumienia od razu. Wyjaśniaj sprawy, dotrzymuj słowa. Nie obiecuj, jeśli nie jesteś pewna, że możesz spełnić (odetniesz się od wyrzutów sumienia). Nie musisz rezygnować ze swoich zasad czy zmieniać wartości – po prostu popracuj nad jakością relacji. Daj coś z siebie, od siebie. I pamiętaj, niezależnie od sytuacji: jeśli sprawa została raz wyjaśniona i przepracowana, nie wracaj do niej za każdym razem, gdy pojawia się nowy, mały problem. Nie przerzucaj się niewłaściwymi przykładami czy argumentami.

Oczyść swój umysł i swoją duszę z demonów przeszłości. Ciągłe rozdrapywanie ran nie sprzyja gojeniu się strupów. Mów od razu o swoich emocjach – pochwal kogoś, uciesz się jak dziecko, powiedz, że coś Ci się podoba lub nie.

Szukaj rozwiązań, skup się na drugim człowieku. Słuchaj co mówi, nawet, gdy okazuje się to czasem bardzo trudne. Spróbuj czasem odpuścić, by mieć „święty spokój”. W przypadku trudniejszych relacji pytaj siebie: „Co zyskam, jeśli nie ustąpię?”, „Co stracę, jeśli ustąpię?”, „Co zyskam, jeśli ustąpię?”. Życie z drugą osobą i budowanie relacji to nie walka. To symbioza.

Kaśka

Dodaj komentarz