GENERACJE ZARZĄDZANIA CZASEM

foto: Natalia Sławek (jestrudo.pl)
foto: Natalia Sławek (jestrudo.pl)

Mam dla Ciebie ciekawą koncepcję zaczerpniętą z literatury na temat zarządzania sobą w czasie. Koncepcja mówi o 4 generacjach zarządzania czasem. Koncepcja ta jest dokładnie opisana przez Steven’a Covey’a w kultowej już książce „7 nawyków skutecznego działania”.

 1. Pierwsza generacja zarządzania czasem: jej zwolennicy noszą przy sobie notes wraz z listą najważniejszych zadań, stale mając przed oczyma to, co zamierzają zrobić w danym czasie.
 2. Druga generacja zarządzania czasem: jej zwolennicy koncentrują się na planowaniu i przygotowaniach, a ich głównymi atrybutami są: terminarz i kalendarz.
 3. Trzecia generacja zarządzania czasem: jej zwolennicy opierają się na planowaniu, ustalaniu priorytetów i sprawowaniu kontroli; koncentrują się na udzielaniu odpowiedzi na pytanie: „Czego naprawdę chcesz?”.
 4. Czwarta generacja zarządzania czasem: jej zwolennicy wkraczają w sferę przywództwa, kierowania samym sobą, wkraczając w sferę opartą na nowych paradygmatach, decydujących o jakości naszego życia.

Jeśli czytasz już kolejny artykuł cyklu „W poszukiwaniu zagubionego czasu”, oznacza to, że całkiem świadomie, z premedytacją, znajdujesz się na etapie czwartej generacji zarządzania czasem.

Bardzo mnie to cieszy. Ty także możesz być z siebie dumna. Zwłaszcza, że podstawą czwartej generacji zarządzania czasem są trzy podstawowe założenia:

 1. Zaspokajanie czterech podstawowych rodzajów naszych potrzeb (fizycznych, społecznych, intelektualnych, duchowych).
 2. Przestrzeganie zasad rzeczywistej północy (dzień nie kończy się w chwili, gdy zamykasz komputer czy w inny sposób kończysz pracę o 4 nad ranem).
 3. Korzystanie z czterech darów danych człowiekowi:
 • Samoświadomość – umiejętność spojrzenia na siebie z dystansu oraz zbadania swoich myśli, motywów, przeszłości, scenariuszy życiowych, działań, nawyków, skłonności.
 • Sumienie – wewnętrzny system kierowania, dzięki któremu zawsze czujemy, że postępujemy niezgodnie z zasadami lub choćby rozważamy taką możliwość.
 • Wolna wola – zdolność działania.
 • Twórcza wyobraźnia – zdolność przedstawiania sobie przyszłości, kształtowania w umyśle obrazów i umiejętności synergicznego rozwiązywania problemów.

Na moim blogu znajdziesz wiele wskazówek, w jaki sposób efektywnie planować i organizować działania. Poznasz metody, narzędzia i techniki zwiększające efektywność i produktywność, a także kilka moich sekretnych sztuczek, pozwalających na wygospodarowanie większej ilości wolnego czasu na przyjemności. Wyposażona w dotychczasową wiedzę, będziesz mogła zorganizować się i sprawdzić, czy działasz efektywnie. Możesz przygotować się na te pozytywne zmiany, ćwicząc nowe nawyki.

A która generacja „rządzi” Tobą?

Kaśka

Cały artykuł w magazynie Kreatorka Uskrzydla

2 myśli na temat “GENERACJE ZARZĄDZANIA CZASEM

Dodaj komentarz