Przyjmij postawę ucznia

postawa uczniaJest coś, czego nie umiesz, jakaś pożądana przez Ciebie kompetencja?

Dzisiaj mam ochotę zachęcić Cię, abyś zastanowiła się, czego nie umiesz, nie potrafisz robić, chociaż bardzo byś chciała? A może jest jakaś dziedzina wiedzy, którą chciałabyś zgłębić, a ciągle to odkładasz?

Żeby wykształcić w sobie nawyk potrzeba (podobno amerykańscy naukowcy to zbadali) 21 dni działania zgodnie z tym nawykiem. Żeby pogłębić swoją wiedzę czy nauczyć się coś robić, nie trzeba aż 21 dni. Spróbuj przez 7 kolejnych dni przyjąć postawę ucznia i poszerz swoje kompetencje (wiedzę i / lub umiejętności).

Jak to zrobić?

1. Wybierz sobie cel (temat, umiejętność).
2. Przygotuj 7-mio dniowy plan działania – bardzo ważne jest, abyś przez 7 kolejnych dni zajmowała się tym tematem – codziennie np. przez godzinę czy dwie.
3. Wybierz dogodny czas – być może każdego dnia będzie to inna pora, a może dla regularności będziesz wolała tę samą godzinę.
4. Zgromadź potrzebne materiały, książki, listę stron www.
5. Jeśli chcesz i / lub masz możliwość – znajdź sobie mentora / coacha / nauczyciela / trenera itp. Zaproponuj mu współpracę (nie jest to konieczne, to absolutnie jest to tylko opcja).
6. Przygotuj dziennik obserwacji (notes, plik / folder w komputerze). Opisz stan wyjściowy, plan.
7. Zacznij działać – wykonałaś już 6 punktów, więc nie odkładaj tego w czasie. Zacznij już dziś, najpóźniej jutro.
8. Codziennie z pokorą przyjmuj postawę ucznia. Możesz wykorzystać do tego empiryczny cykl nauki Kolba (poniżej) albo po prostu przyswajać wiedzę czy ćwiczyć umiejętność. Trening w końcu czyni mistrza, jak mówi stare przysłowie.
9. Codziennie zapisuj postępy w aspekcie realizacji założonego planu: co wyszło (SUKCES), co nie wyszło (MNIEJSZY SUKCES), dlaczego nie wyszło, co należy poprawić, aby się udało jutro. Jak postępy? Możesz je fotografować i dołączać efekty swojej pracy do dziennika.
10. GRATULUJĘ. Ty też możesz sobie pogratulować. Możesz sobie dać medal, albo nagrodę. Możesz też w nagrodę poszukać kolejnego elementu do praktykowania postawy ucznia.

 

Kaśka

 

Po raz pierwszy post opublikowałam na portalu kreatorkajutra.pl

Dodaj komentarz