MOTYWACYJNA MOC WYZNACZANIA CELÓW

Zastanawiacie się czasem, dlaczego niektóre rzeczy robimy szybciej i efektywniej, a niektóre „leżą odłogiem”? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niektóre zadania nie realizują naszych celów, a są jedynie elementem realizacji celów kogoś innego. Wielu osobom „czas przecieka przez palce” i roztrwaniają go na realizację celów innych, spełnianie czyichś oczekiwań, są narzędziem w rękach tych, którzy realizują cele swoje.

Na początek poddaj się refleksji:

JAK WYGLĄDA TWÓJ DZIEŃ-PODZIEL SWÓJ

Większość ludzi skupia się na przeszłości, zamiast myśleć o tym, jaką chcą mieć przed sobą przyszłość. Ci, którzy wiedzą, czego chcą od życia i wiedzą, do czego dążą osiągają w życiu znacznie więcej, są bardziej efektywni w działaniu. Ludzie, którzy z dobrym skutkiem wyznaczają sobie cele, mają jasne wyobrażenie o swej przyszłości i wiedzą, czego od niej oczekują. Świadomość czego się pragnie stwarza warunki do wykorzystywania nadarzających się w życiu możliwości i okazji. Jak zatem skutecznie wyznaczać cele?

1. Celuj SMART’nie

Koncepcja S.M.A.R.T. pomaga w prawidłowym wyznaczaniu celów, co z kolei zwiększa szansę na ich osiągnięcie. Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnego zanalizowania tego, co chcemy osiągnąć, a tym samym osiągnięcie tak wyznaczonego celu zapewni nam większą satysfakcję, gdyż będzie to dokładnie to, czego naprawdę zamierzaliśmy dokonać.

SMART

2. Przejdź wszystkie etapy drogi ustalania celu.

Praktycznie można powiedzieć, że im bardziej KONKRETNY cel, tym łatwiej go osiągnąć.

Badania wykazały, że cele określone w formie POZYTYWNEJ łatwiej jest osiągnąć. Zamiast więc obiecywać wyeliminowanie złego przyzwyczajenia, należy je raczej przełożyć na coś pozytywnego.

Cele jakie wyznaczamy muszą być REALNE – zawierać informację, co kiedy i jak chcemy to zrobić. Jeśli określimy częstotliwość i czas trwania danego zajęcia, to zapoczątkowaliśmy już realne zmiany w naszym życiu.

By osiągnąć wyznaczone cele musimy być ELASTYCZNI i uwzględnić pewien margines czasu na nieprzewidziane okoliczności. Jeżeli plan będzie zbyt sztywny, nie będziemy w stanie wykonać go ściśle, a to spowoduje zniechęcenie, że nie spełniliśmy swych oczekiwań.

Our Design Process (1)

 

Kaśka

Dodaj komentarz